SS Quadripod Cable Cleats
60mm SS Quadripod Cable Cleat
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Cleat Type | Strap Type Cleat |
| Cable Diameter | 35–50 mm |
| Short Circuit Rating | 25–40 kA |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Base Mount |
| Application | HV Cable |
| Size | 60 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | To Secure Cable |
| Brand | Electromac |
| Tensile Modulus | 19000 kg/cm2 |
| Melting Point | 216 Degree C |
60mm SS Quadripod Cable Cleat is a specialized device used in electrical installations to secure and restrain four (quad) single-core electrical cables in a specific formation, typically designed for quad application or quadruplex cables.
40mm Aluminium Quadripod Clamps Cleat
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Cleat Type | Two Bolt Cleat |
| Cable Diameter | 50–75 mm |
| Short Circuit Rating | 40–63 kA |
| Material | Aluminium |
| Mounting Type | Base Mount |
| Application | HV Cable |
| Size | 40 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | To Secure Cable |
| Packaging Type | Box |
| Tensile Modulus | 19000 kg/cm2 |
| Melting Point | 200 Degree C |
| Brand | Electromac |
40mm Aluminium Quadripod Clamps Cleat is a specialized device used in electrical installations to secure and restrain four (quad) single-core electrical cables in a specific formation, typically designed for quad application or quadruplex cables.
50mm SS Quadripod Cable Cleat
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Cleat Type | Strap Type Cleat |
| Cable Diameter | 35–50 mm |
| Short Circuit Rating | 25–40 kA |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Base Mount |
| Application | HV Cable |
| Size | 50 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | To Secure Cable |
| Packaging Type | Box |
| Melting Point | 216 Degree C |
| Tensile Modulus | 19000 kg/cm2 |
| Brand | Electromac |
The SS Quadripod Cable Cleat is a specialized device used in electrical installations to secure and restrain four (quad) single-core electrical cables in a specific formation, typically designed for quad application or quadruplex cables.