Single Cable Cleat
12 To 130mm Aluminium Single Cable Cleat
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Cleat Type | Trefoil Cleat |
| Cable Diameter | 35–50 mm |
| Short Circuit Rating | 40–63 kA |
| Material | Aluminium |
| Mounting Type | Base Mount |
| Application | MV Cable, Trefoil System, HV Cable, LV Cable |
| Size | 12 to 130mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | To Secure Cable |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Electromac |
| Melting Point | 220 Degree C |
| Temperature Rating | -10 To 150 Degree C |
Our company has set benchmark in this domain, offering an excellent array of 12mm Aluminium Single Cable Cleat. These are the Protection of power and control cable from the lightning discharges, these trefoil clamps are designed utilizing the supreme quality material and leading techniques in accordance with the market standards. Our team of quality controllers checks all trefoil clamps before delivering to customers.
Features:
Accurate dimension
Less magnetic heating
Precise size
12mm Nylon Single Cable Cleat
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Cleat Type | Single Cleat |
| Cable Diameter | 50–75 mm |
| Short Circuit Rating | 40–63 kA |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Base Mount |
| Application | HV Cable |
| Size | 12 to 130 mm |
| Usage/Application | To Secure Cable |
| Packaging Type | Box |
| Temperature Rating | -10 To 150 Degree C |
| Melting Point | 200 Degree C |
| Brand | Electromac |
Our company has set benchmark in this domain, offering an excellent array of 12mm Nylon Single Cable Cleat. These are the Protection of power and control cable from the lightning discharges, these trefoil clamps are designed utilizing the supreme quality material and leading techniques in accordance with the market standards. Our team of quality controllers checks all trefoil clamps before delivering to customers.
Features:
- Accurate dimension
- Less magnetic heating
- Precise size