Nylon Trefoil Clamp
We are a leading Manufacturer of 30mm nylon trefoil clamp, 130mm nylon trefoil clamp, 40mm nylon gf trefoil clamp, 20mm nylon trefoil clamp and nylon trefoil clamp from Mumbai, India.
30mm Nylon Trefoil Clamp
Product Price: Rs 35 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Details:
| Cable Size | 25–50 sqmm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Material | Glass Filled Nylon |
| Mounting Type | Base Mount |
| Bolt Size | M8 |
| Color | Black |
| Usage/Application | To Secure Cable |
| Diameter | 30 mm |
| Product Material | Nylon |
| Brand | Electromac |
| Tensile Modulus | 19000 kg/cm2 |
| Melting Point | 216 Degree C |
Features:
- Avoid loss of current
- Smooth finish
- Easy to install
Additional Information:
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: JNPT
Yes! I am InterestedRequest A Callback
130mm Nylon Trefoil Clamp
Product Price: Rs 1,150 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Details:
| Cable Size | 25–50 sqmm |
| Material | Nylon |
| Number of Cores | 1 Core |
| Color | Black |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Finishing | Polished |
| Bolt Size | M8 |
| Size | 130 mm |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | To Secure Cable |
| Brand | Electromac |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
40mm Nylon GF Trefoil Clamp
Product Price: Rs 35 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Details:
| Cable Size | 70–95 sqmm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Material | Glass Filled Nylon |
| Mounting Type | Double Bolt |
| Bolt Size | M8 |
| Color | Black |
| Usage/Application | To Secure Cable |
| Diameter | 40 mm |
| Product Material | Nylon |
| Brand | Electromac |
| Tensile Modulus | 19000 kg/cm2 |
| Melting Point | 216 Degree C |
We are indulged in providing with a broad array of 40mm Nylon Trefoil Clamp. Used for high voltage single core cables where current rate is high, our offered trefoil clamps are designed utilizing the top quality material and advanced techniques according to the industry guidelines. These trefoil clamps are designed with high precision in order to meet the market norms.
Features:
Avoid loss of current
Smooth finish
Easy to install
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20mm Nylon Trefoil Clamp
Product Price: Rs 29 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Details:
| Cable Size | 70–95 sqmm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Material | Glass Filled Nylon |
| Mounting Type | Double Bolt |
| Bolt Size | M8 |
| Color | Black |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 36 / PieceGet Best Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback