Aluminum Die Cast Trefoil Clamp
Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer 40mm aluminum die cast trefoil clamp and 60mm aluminum die cast trefoil clamp.
40mm Aluminum Die Cast Trefoil Clamp
Product Price: Rs 80 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Details:
| Cable Size | 300 mm² |
| Number of Cores | 1 Core |
| Material Grade | Aluminium LM6 |
| Cable OD Range | 46–50 mm |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Bolt Size | M8 |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum Die Cast |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Diameter | 40 mm |
| Brand | Electromac |
| Temperature Rating | -20 To 150 Degree C |
| Packaging Type | Box |
40mm Aluminum Die Cast Trefoil Clamp is a high-strength, non-magnetic metallic accessory used to secure and restrain three single-core electrical cables in a trefoil (triangular touching) formation.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
60mm Aluminum Die Cast Trefoil Clamp
Product Price: Rs 99 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Details:
| Cable Size | 25 mm² |
| Number of Cores | 1 Core |
| Material Grade | Aluminium LM6 |
| Cable OD Range | 36–40 mm |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Bolt Size | M8 |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum Die Cast |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Diameter | 60 mm |
| Brand | Electromac |
| Temperature Rating | -20 To 150 Degree C |
60mm Aluminum Die Cast Trefoil Clamp is a high-strength, non-magnetic metallic accessory used to secure and restrain three single-core electrical cables in a trefoil (triangular touching) formation.
Yes! I am InterestedRequest A Callback